Компанія "Харків-Рекрутинг":
Підбір персоналу: психологічне тестування або пастка для недосвідчених.

Зам'якали кошенята:
Набридло нам нявкати,
Ми хочемо як поросята –
Хрюкати!
«Плутанина» К. Чуковський 


Часто роботодавці запитують: чи проводите ви психологічне тестування кандидатів, чи навіть просять обов'язково включити психологічні тести, як один із етапів інтерв'ю з претендентом. Відразу відповімо – так, ми можемо провести таке тестування, але доцільність цього викликає певні сумніви.

В даний час практично всі знають, що таке психологічні тести, методики та авторів наймодніших тестів, які використовуються при прийомі на роботу. Якщо провести паралелі, такі методи можна порівняти з медичними аналізами, які мають важливе значення при постановці діагнозу.

Під час проведення психологічних тестів звертають він увагу наскільки цікавих нюансів.

По-перше, аналізи чи тести, мають бути правильно «призначені», тобто. для кожного конкретного випадку – свої тести, а не для всіх – один універсальний тест, як це найчастіше буває у сучасних службах підбору персоналу. Наприклад, для менеджера з продажу тест на жвавість у колективі, швидше за все – розкіш: і продавати він повинен «на мільйон», ще й добрим добрим малим бути в колективі – це майже взаємовиключні якості. Також як і аналіз наявність комунікабельності – наприклад, в осіб робочих спеціальностей чи технічних фахівців, котрим основними мають бути інші властивості: технічна грамотність, пунктуальність, посидючість тощо.

По-друге, будь-хто з нас знає, щоб зробити правильні висновки їх тестів (аналізів), результати їх повинен прочитати дуже досвідчений у цьому напрямі фахівець, який довгий час вивчає та спостерігає історію життя тестованого, інакше можна зробити невірні висновки, що зведе нанівець все наше тестування і навіть може повністю спотворити портрет претендента.

Ще один цікавий факт: тести, які використовуються при підборі персоналу, часто мають під собою медичний ґрунт і швидше розраховані на виявлення відхилень у людей з нездоровою психікою, ніж на пошук потрібних у цього співробітника психологічних якостей. Наприклад, відомий всім тест «ММРІ», який містить 384 твердження та дозволяє скласти психологічний портрет особистості – використовується деякими службами персоналу великих підприємств Харкова, а призначений він для тестування людей з нездоровою психікою та найширше застосування отримав у криміналістиці. Аналогічне застосування мають тести Тейлора та Айзенка. Проективні методики (малюнки, ляпки, асоціації тощо) взагалі призначені для використання виключно з метою виявлення психічних відхилень.

Важливо згадати про те, як складаються психологічні тести, і звідки беруться ключі до них. Складаються тести за спеціально розробленими методиками. Спочатку тест, що вийшов, перевіряють на невеликій групі людей, схожій за складом з тією, на якій потім планується його використовувати. Подумайте – де можна, наприклад взяти групу мінімум 500 (оптимально 1000-10000 чоловік) начальників відділів продажу чи виконавчих директорів – і перевірити на них тест? Правильно, ніхто такої групи і не збирає. Тести перевіряються на середньостатистичних громадян. Тому результати таких тестів є вірними для людини в її повсякденному житті, але на роботі вона може виявляти й інші сторони своєї особистості або, навпаки, не використовувати якості, які показав тест.

До того ж психологічні тести визначають звані постійні риси властиві даному індивідууму – особистісні характеристики. Проведені в цьому напрямі дослідження показали, що риси особистості такі, як комунікативні навички, схильність працювати на результат, швидкість у прийнятті рішень тощо є змінними залежно від зовнішніх обставин, незмінним у часі залишається хіба що рівень інтелекту ( І. С. Кон.. Постійність особистості: міф або реальність).

Ну і насамкінець, якщо Ви власник бізнесу або виконавчий директор – то потрібно пам'ятати, яку мету, перш за все, Ви хочете досягти – створити згуртований дружній колектив, де комфортно та затишно кожному співробітнику, або отримати прибуток.

Вибір залишається за вами – в яку теорію вірити, на що орієнтуватися в роботі, що головне, а що другорядне.

Орієнтуйтеся насамперед на свій досвід та інтуїцію. Безумовно, психологічні тести мають право на своє місце у підборі персоналу, але їх складова у загальній методиці дослідження кандидата не повинна перевищувати 10%. Якщо у Вас все ж таки є велике бажання використовувати саме цей метод дослідження – то основну увагу слід приділити професійному тестуванню!